Jsou dětské motorky pro děti vhodné?

S končícím školním rokem shání mnoho rodičů pro svou ratolest dárek za vysvědčení. Cenové relace se můžou různit, avšak cíl je stejný: odměnit našeho potomka za jeho celoroční snahu. Ovšem, podobně jako u jiných věcí, i zde sledujeme každoročně se měnící trendy. Letos je jedním z těch hlavních, zejména pro kluky, dětská motorka. V podstatě se jedná o zmenšeninu klasické motorky, která však samozřejmě jezdí podstatně pomaleji. Zde se však nabízí otázka, zda je to skutečně ten ideální dárek.

 

barevná dětská motorka

 

O tom, že mnohým malým milovníkům motorismu udělá velkou radost. Budou se cítit již téměř jako dospělí, což je něco, co chce prakticky každé dítě. Také je pravdou, že součástí je i přilba, což minimalizuje riziko vážnějšího poranění. Ovšem je potřeba přiznat, že zde najdeme i negativa, ač nemusí být na první pohled patrná.

 

Tím prvním je otázka, kde vlastně bude naše dítě jezdit. Asi budeme všichni souhlasit, že silnice, byť i ty málo frekventované, asi nejsou nejlepší volbou. Zvláště když v tomto věku dítě ještě nejenže nemá dostatečný přehled o dopravních předpisech, ale zároveň ani zkušenosti či kapacitu v nenadálé situaci dostatečně rychle zareagovat. Následky pak mohou být tragické.

 

odrážedlem to většinou začíná

 

Řešením samozřejmě může být dostatečně velký pozemek, avšak zde je potřeba poznamenat, že tyto motorky nejsou vyráběny jako terénní. Je tedy potřeba minimálně vybetonovaná dráha, a tu také nemá každý. Problémy může dělat také hluk. Pokud totiž náš potomek bude často jezdit po stejné trase, můžeme se připravit na nelibost sousedů, a to celkem oprávněnou.

 

Také je potřeba se zmínit o tom, že ačkoliv jsou zde určitá bezpečnostní opatření, riziku zranění se nelze zcela vyhnout. A vzhledem k tomu, že se jedná přeci jen o těžší stroj, nemusí být následky zrovna banální. Pokud tedy chcete svému dítěti dát dopravní prostředek, rozhodně je vhodnější klasické kolo. Jistě, není tak „cool“, avšak je podstatně bezpečnější.