Co nás učí míčové hry

Jen málokdo si to uvědomuje, ale původním účelem her nebylo to, aby se děti bavily, nýbrž jim bezpečnou a zábavnou formou předat dovednosti, které budou potřebovat ve svém dospělém životě. To můžeme koneckonců pozorovat i u mnoha jiných druhů zvířat. Zdálo by se však, že ty dnešní naše potomky na dospělý život nepřipravují, a to ani ty venkovní.

 

děti hrající si s míčem

 

Typickým příkladem mohou být míčové hry. Přeci jen, co se naše dítě naučí tím, že si bude kopat či házet s míčem? Když se na to ale podíváme trochu blíže, možná budeme odpovědí překvapeni. Ani nejrůznější míčové hry nejsou bez výchovného efektu.

 

V první řadě pomáhají zlepšovat koordinaci oka a ruky, což je něco, co mnohým lidem značně chybí. Jistě, můžeme namítnout, že to není věc, kterou bychom potřebovali denně, ale tak tomu není. Rozhodně je potřeba například za volantem automobilu, a tím většina z nás jezdí každý den. Poněkud nadsazeně by se dalo říci, že nám může v některých situacích i zachránit život.

 

profesionální fotbal

 

Ovšem to není zdaleka vše. Také se při hraní s míčem učíme lépe ovládat své tělo, a určovat potřebnou sílu hodu či kopu, abychom dosáhli žádoucího výsledku. To se pak může hodit v nejrůznějších dělnických profesích, a nejen tam. Rozhodně tedy neuškodí, když budeme mít základ již od dětství.

 

Samozřejmě nelze také nezmínit zlepšování fyzické kondice. To je něco, co se v poslední době značně opomíjí, zvláště u dětí. Důsledkem je prudký nárůst dětské obezity a s tím spojených chorob, jako je cukrovka či nemoci kardiovaskulárního systému, o zkrácené délce života ani nemluvě. Přitom tomu lze poměrně snadno předejít zábavnou formou.

 

Zde je dobré poznamenat, že ačkoliv tento článek byl především o dětech, stejné benefity budou z těchto her mít i dospělí. Určitě tedy není na škodu stát se jednou za čas zase dítětem a jít si zakopat s mičudou. Uvidíte, že vás to bude bavit, a navíc to i prospěje nejen vašemu zdraví.