Je dětské pískoviště vhodným místem na hraní?

Děti každého věku si velmi rády hrají. To platilo stejně v minulosti jako dnes, byť hry samotné se změnily. Avšak jsou takové, které přetrvaly až dodnes. A jedním z oblíbených míst, kde naši potomci zvláště menšího věku najdou hodně zábavy, je bezesporu dětské pískoviště. To najdeme nejen na dětských hřištích, ale i ve školkách a mnoho rodičů jej má v nějaké podobě i na zahradě. Pro většinu z nich je to místo, kde se dítě zabaví, aniž bychom za ním museli běhat z místa na místo. A pravdou je, že se toho může naučit poměrně hodně.

hrad z písku

Klasickým příkladem může být stavění hradu z písku, kdy rozvíjí svou fantazii a učí se také o rozdílných vlastnostech mokrého a suchého materiálu. Také může stavět bábovičky, kdy brzy zjistí nejlepší techniku. Není tedy pochyb o tom, že je to veskrze přínosné. Ovšem je potřeba se podívat také na nebezpečí, kterým je náš potomek vystaven. Ačkoliv si to totiž mnoho rodičů neuvědomuje, i zde se skrývají nejrůznější rizika, o kterých je dobré vědět.

Tím prvním, se kterým se nejčastěji setkáme u nejmenších dětí, je to, že budou písek jíst, ať už úmyslně nebo náhodou, kdy si například olíznou špinavé prsty. O tom, že se nejedná o zrovna výživnou nebo zdravou potravinu, asi není pochyb, avšak je pravdou, že malé množství většinou dítěti neublíží. Pokud by jej však snědlo více, mohlo by dojít například k ucpání střev. Proto je potřeba jej vždy bedlivě sledovat.

klasické dětské pískoviště

Dalším problémem je fakt, že pískoviště může být znečištěno nejrůznějšími věcmi. Asi nejčastěji se jedná o domácí mazlíčky, kteří se do něj chodí venčit. To platí bohužel jak u veřejných, tak i u těch, které máte doma, pokud zároveň máte psa či kočku, kteří k němu mají volný přístup. To je bohužel něco, co nejde plně kontrolovat. Než však do něj dítě pustíme, měli bychom jej alespoň prohlédnout, zda tam něco takového nenalezneme. Čistit totiž bobek z oblečení či dokonce rukou nebo obličeje dítěte není zrovna ideální, byť to není zpravidla zdraví či dokonce život ohrožující.