Zásobujeme trh rajčatovou šťávou


Rajská jablíčka řadíme k nejprodávanějším druhům zeleniny, ačkoli to není typická plodina z našeho středoevropského mírného pásma. Zajímavé je, že například bílé zelí nebo červenou řepu, což jsou komodity, které se u nás pěstovaly po staletí, nepatří k nejoblíbenějším. Zelí si většina z vás dopřeje leda tak k vepřové pečeni nebo k pečené kachně a červenou řepu v syrovém stavu, což je jedna z nejzdravějších pochoutek, nejí skoro nikdo.

rajská jablíčka

Každopádně buďme rádi, že mají lidé alespoň enormní zájem o rajčata, a že si je dopřejí na jídelním stole každý týden. Z rajčat se ovšem vyrábí i kečup a protlak, a bez nich si nedovedeme představit současný jídelníček. Rajská omáčka je také častým pokrmem ve školních a firemních jídelnách a samozřejmě si ji můžeme vyrobit i doma. Není to vůbec obtížné a zvládne to i začínající kuchař.

rajčata na stole

Abychom si mohli pochutnávat na omáčkách nebo polévkách ze zralých rajčat, někdo se musí postarat o to, aby je pasíroval a poté dopravil na trh v kartonových nebo plechových či skleněných obalech. Než k tomu ale dojde, je třeba rajčata umístit do velkokapacitních nádob – do přepravního kontejneru. Jedná se o skládací hranolové bedny o objemu tisíc litrů s vnitřní vyměnitelnou vložkou z plastové fólie. Kontejnery se po naplnění rajčatovou šťávou uzavřou, vyskládají se na sebe až do výšky pěti pater a pak se dopravují do chladicích či mrazicích zařízení. Rajčata se musí ihned po procesu drcení a pasírování zpracovat, vše musí probíhat velmi rychle, protože se zelenina při pokojové teplotě rozkládá a znehodnocuje.

Právě proto mají IBC kontejnery k dispozici ventily, kudy se zelenina stáčí do vhodných nádob, aby pak prošla pasterizací a balením do prodejních, například kartonových krabic. Do IBC kontejnerů se vkládá plastová fólie, která je vyměnitelná a jednorázová, určená pro jednotlivé várky plnění.