Proč jsme se z kočovníků stali usedlým druhem


Pokud jste četli cokoliv o lidech z doby kamenné, pak víte, že se jednalo o kočovné rodinné tlupy lovců a sběračů. Ti se často stěhovali podle toho, jak migrovala jejich kořist a kde zrovna rostly nejlepší plodiny. Byl to poměrně jednoduchý život, ale náročný a plný nebezpečí. Není tedy divu, že během této fáze lidé v podstatě neopustili až na malé výjimky svou rodnou Afriku.

 

Pak se ovšem stalo, že jsme přestali kočovat a namísto toho si začali zakládat trvalá sídliště. To přineslo také změny v sociálním uspořádání a hierarchii, které se objevují dodnes. Není proto na škodu se podívat, co bylo původní prapříčinou tohoto jevu.

 

pole se zralými klasy

 

Zjednodušeně řečeno, jednalo se o zemědělství. Lidé přišli na to, že není potřeba shánět plodiny. Stačí sebrat semena, zasadit je do půdy a počkat, až vyrostou. Podobně tomu bylo i se zvířaty. Proč je hodiny stopovat a následně namáhavě lovit, často neúspěšně, když je můžeme zavřít do ohrady a jednoduše nějaké zabít vždy, když potřebujeme?

 

Tato změna znamenala, že již nebylo nutné cestovat. Také bylo k dispozici mnohem více jídla, zvláště v zimě, neboť bylo mnohem lépe možné si dělat zásoby. V důsledku toho také přežilo mnohem více lidí a zvýšil se i průměrný věk dožití. Došlo tak v podstatě k první populační explozi, která následně odstartovala hledání nových míst a osidlování nových kontinentů, neboť více lidí potřebovalo více prostoru.

 

přechod k zemědělství znamenal rozvoj kultury

 

Ukázalo se, že tato cesta byla nejen jednodušší, ale také úspěšnější než nomádská. Mimo jiné totiž znamenala, že lidé měli více volného času a mohli tedy i více přemýšlet. V důsledku toho vzniklo mnoho nových vynálezů, z nichž leckdy těžíme dodnes.

 

Je tedy jasné, že přechod k zemědělství byl jednou z nejdůležitějších událostí v dějinách lidstva. Je jen škoda, že si to valná většina z nás neuvědomuje. Máme mu totiž být za co vděčni – přinejmenším za dnešní životní styl.